Matki Boskiej Gromnicznej

W 2020 roku Matki Boskiej Gromnicznej przypada na 2 lutego (niedziela).

 

 

 

 

Ofiarowanie Pańskie jest świętem chrześcijańskim, upamiętniającym ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym. Według nakazu, każdy pierworodny chłopiec miałby zostać w Świątyni ofiarowany Bogu. Był to gest symboliczny, nawiązujący do poświęcenia Bogu najdroższej osoby dla rodziców. W zamian ofiarowywano parę synogarlic lub dwa młode gołębie.

W polskiej tradycji święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromniczej lub Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny. Obecnie szczególne znaczenie w święcie posiada Chrystus, który jest „światłością świata” i „światłem na oświecenie pogan”.

Święto związane jest z tradycyjnymi obchodami. Od IX wieku, wierni w tym dniu przynoszą do kościoła świece, zwane gromnicami, aby uzyskać błogosławieństwo. Nazwa pochodzi od słowa „grom”, gdyż zazwyczaj świeca była zapalana w trakcie burzy w celu oddalenia niebezpieczeństwa. Procesja kościelna z płonącymi gromnicami symbolizuje nowe kroczenie przez życie w jedności z Jezusem i w blasku jego ewangelii. Również zapalenie gromnicy i wkładanie jej w ręce umierającej osobie, oznacza spotkanie z Jezusem Chrystusem.